LEZZET NOKTALARIMIZ

Kervansaray Restaurant Havuzbaşı Restorant Kır Bahcesi Restorant Beyaz Bahçe Restorant Hacıbaba Sinan Et Lokantası SARAY (yeni)

Malatya'da 9 İşyerine Beyaz Bayrak Ödülü Verildi

Malatya Tarım İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonrasında 9 gıda ürünü satışı yapan işletmeye 'Beyaz Bayrak' ödülü verildi.

Malatya Tarım İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonrasında 9 gıda ürünü satışı yapan işletmeye 'Beyaz Bayrak' ödülü verildi.

2004 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca çıkartılan kanun kapsamında gıda güvenliğine yönelik olarak başlatılan denetim ve kontroller sonucunda Malatyalı 9 firmaya Beyaz Bayrak verilmesi karalaştırıldı.


Malatya'da gıda üretimi yapan ve bu ürünlerin satışını da gerçekleştiren işletmeler arasından seçilen 9'u beyaz bayrak ve sertifika almaya hak kazandı.

Kervansaray Et Lokantası'nda gerçekleştirilen törene protokol üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 5179 sayılı Gıda Kanunu ve İl İdaresi Kanununa istinaden başlatılan 'Beyaz Bayrak Projesi'nin 9 sahibi bayraklarını aldı. Kervansaray Et Lokantasında düzenlenen tören ile bayraklarını alan 9 müteşebbis çeşitli konularda derin olarak yapılan incelemeler sonunda bayraklarını aldı.

İNSAN SAĞLIĞI ÖNEMLİ
Düzenlenen törende konuşan Malatya Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, insan sağlığının her şeyden önce geldiğini ve oluşan hastalıkların yüzde 65'inin gıdalardan meydana geldiğini söyledi. Güldal, 'Gıdaların üretildiği yerlerde çok büyük bir önem arz etmektedir. Malatya genelinde genel kontrollerimiz ve denetimlerimiz aralıksız olarak devam etmektedir. Bizim için en önemli konu insan sağlığıdır. Malatya genelinde 2007 yılının 9. ayına kadar olan bölümünde 2 bin 303 işyeri denetlenirken, 264 numune alınmıştır. Alınan numuneler doğrultusunda 36 işyerine kapatma, 71 işyerine de para cezası uygulanmıştır. Ramazan ayının girmesine 1 ay kala bu denetimlerimizde hız kazandı. Toplam 42 gıda denetmenimiz bulunmaktadır. Okul kantinleri ayrı bir önem arz ediyor. Okullarda satılan gıdaların ambalajlı ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Ceza yazılan kurum sayısını iftihar için söylemiyorum. Ceza uygulamak istediğimiz en son işlemdir. 9 işletmemiz haricinde de çok hak eden kuruluşumuz var ama çeşitli nedenlerden dolayı bu dönemde alamadılar. Alınan bu bayrakların alındıktan sonra da önemlerinin devam ettiğini vurgulamak istiyorum' şeklinde konuştu.

İŞLETMECİLERİN DE ÇABA HARCAMALARI GEREKİR
Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz ise konuşmasında bu konulara sadece devletin değil, işletmelerin de çaba göstermeleri gerektiğini söyledi. Marka bir şehir olunması için bu konunun çok önemli olduğunu belirten Daşöz, tüm işletmelerin beyaz bayrak almasının hedef olması gerektiğinin altını çizdi.Yapılan konuşmaların ardından beyaz bayrak almaya hak kazanan işletmelere ödülleri verildi.


Malatya'da gıda güvenliği bakımından olur alan 9 firmaya, Tarım İl Müdürlüğü tarafından "Beyaz Bayrak" ve sertifikaları törenle verildi.

Kervansaray Lokantası'nda düzenlenen iftar yemeğinden sonra, Kervansaray Lokantası, Ercan Kasabı, Satır Lokantası, Öz Nesil Tavukçuluk, Seher Tavukçuluk, Esenlik Dede Korkut Sosyal Tesisleri, Çırağan Düğün Sarayı ve Et Lokantası, Biricik Unlu Mamulleri ve Yıldız Düğün Salonu'na, gıda güvenliği ve sağlıklı hizmet nedeniyle "Beyaz Bayrak" ve sertifikaları törenle verildi. Törene, Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Cengiz, Ziya Kesiriklioğlu, Deftardar Erdoğan Ergün, Vergi Deiresi

Başkanı Niyazi Özkök, Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Bölge Başkanı İsmet Bayram, İl Başkanı Ali Evren, bazı belediye daire müdürüleri, oda, dernek ve sivil toplum kuruluşu başkanları ve temsilcileri katıldı.

Törende konuşma yapan Vali Daşöz, "Ülkemizin imajı, sağlığımız ve gıdalarımızın ihracatı bakımından bu tür organizeler önemlidir" diyerek, Avrupa Birliği (AB) yolunda olan ülkemizde bu tür çalışmaların önemini anlattı. "Malatya marka şehri olmak istiyorsa, öncelikle gıda güvenliğinde marka olmalıyız" diyen Daşöz, gıda sağlığı ve güvenliğinin önemine dikkat çekti.

Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal da, 5179 sayılı gıda yasası gereği gıda sektöründe beyaz bayrak uygulaması başlatıldığını belirterek, "İşletmelerin üretme, işleme, depolama kriterlerle bakıp, Beyaz Bayrak uygulamasını ilk etapta 9 firmaya verdik. Denetimler sürüyor. Beyaz Bayrak ve sertifika alan firmalar önümüzdeki günlerde artabilir" şeklinde konuştu.

Beyaz Bayrak ve sertifika verilen kuruluşları denetlemeyi sürdüreceklerini ve şartlara uymayanlardan tekrar bayrağı alacaklarına dikkat çeken Güldal, "Hastalıkların yüzde 65 gıdalardan kaynaklanıyor. Gıdanın da sağlıklı ortamda üretilmesinin önemi büyüktür" dedi.

Beyaz Bayrak almaya firmaların tanıtıldığı sinevizyon gösteriminin ardından, yetkililer söz konusu firmalara Beyaz Bayrak ve sertifikalarını verdi.
Foto Galeri
Video Galeri
Habere Ait Fotoğraf Galerisi Bulunamadı...